درباره ما

روایتی کوتاه از اریاتک

اریاتک بانی رسام فعالیت رسمی خود را از نیمه سال 1393 به‌عنوان مجموعه‌ای تخصصی در حوزه فناوری بلاکچین و رمزارزها آغاز کرد. در دو سال ابتدایی فعالیت اریاتک، فناوری بلاکچین نه‌تنها در ایران، بلکه در جهان نیز به‌عنوان یک تحول در حوزه اقتصاد و تجارت دیده نشده بود. فعالیت‌های جدی در مطالعه و پیاده‌سازی راهکارهای مبتنی بر بلاکچین در جهان از پاییز سال 1394 توسط سازمان‌‌های فناور و مؤسسات مالی تراز اول جهانی شروع شد. ازاین‌رو، شرکت اریاتک مأموریت خود را در سال‌های ابتدایی فعالیتش در این حوزه، ترویج و آموزش تصمیم سازان، فعالین اقتصادی و عموم جامعه در رابطه با فناوری نوظهور بلاکچین و پدیده رو به رشد رمزارزها گذاشت. شرکت اریاتک با همراهی و کوشش سایر فعالین این حوزه، در طول این سال‌ها توانست بلاکچین و رمزارزها را به گزینه‌ای جدی و قابل‌تأمل برای بسیاری از نهادهای دولتی و سازمان‌های خصوصی تبدیل کند. مجموعه اریاتک افتخار همکاری با سازمان‌هایی همچون بانک مرکزی، شورای عالی فضای مجازی، مگفا، شرکت خدمات انفورماتیک، شرکت توسن، بانک ملت و پژوهشکده پولی و بانکی را داشته است. (برای آشنایی بیشتر با مشتریان شرکت اریاتک به صفحه مشتریان مراجعه کنید.)
تیم اریاتک بر این باور است که فناوری بلاکچین می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر بهبود کارآمدی و افزایش بهره‌وری نهادهای دولتی و بنگاه‌های اقتصادی داشته باشد و در آینده نه‌چندان دور نیز به مدل‌های درآمدی نوآورانه‌ای تحقق بخشد؛ بنابراین در کنار مشاوره سیاست‌گذاری و فعالیت‌های ترویجی و آموزشی در حوزه بلاکچین، مشاوره و توسعه راهکارهای مبتنی بر بلاکچین یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این شرکت بوده است. از اولین محصولات مبتنی بر بلاکچین که در شرکت اریاتک توسعه داده شد، سامانه ثبت گواهی وجود، به نام ثبت شد است. ثبت‌شد، یک بلاکچین عمومی است که با ثبت اثرانگشت دیجیتال هر فایل الکترونیک، می‌تواند گواهی اثبات وجودی غیرقابل تغییر و انکارناپذیر ارائه دهد. مشاوره به نهادهای مالی، بانکی و فناوری اطلاعات جهت تدوین نقشه راه به‌کارگیری فناوری بلاکچین و همکاری در پیاده‌سازی نمونه‌های آزمایشی جهت ارزیابی قابلیت‌های بلاکچین برای کسب‌وکارها از دیگر فعالیت‌های اریاتک در چند سال گذشته است.
شرکت اریاتک بانی رسام ، به‌عنوان همکار انحصاری شرکت خدمات انفورماتیک در توسعه راهکارهای بلاکچینی، محصول برنا را طراحی و پیاده‌سازی کرده است. برنا، پلتفرمی مبتنی بر هایپرلجر فبریک است که بستر لازم برای توسعه خدمات بانکی مبتنی بر بلاکچین را فراهم کرده است.
یکی دیگر از فعالیت‎‌های تخصصی شرکت اریاتک، توسعه و نگهداری فارم‌های ماینینگ رمزارز در مقیاس صنعتی است. با توجه به مزیت رقابتی قیمت انرژی در ایران، ماینینگ رمزارزها از طرف سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با استقبال گسترده‌ای رو‌به‌رو شده است. ازاین‌رو تیم ماینینگ شرکت اریاتک، با طراحی و اجرای فارم‌های بومی‌سازی‌شده متناسب با شرایط آب‌وهوایی ایران و ارائه خدمات نگهداری و تعمیر، توانسته چرخه ارزش‌آفرینی را در توسعه این صنعت ایجاد کند.

شرکت اریاتک، با کسب دانش جهانی، دریافت مشاوره‌های بین‌المللی و اجرای پروژه‌های عملیاتی در طراحی و پیاده‌سازی راهکارهای بلاکچینی در حوزه‌های مختلف کاربردی، از بانکداری تا مدیریت زنجیره تأمین، خود را برای فعالیت در تراز جهانی آماده می‌کند.